Awards & Honors

Awards & Honors

Student Clubs

  1. Jui-Chen Wu, Class No. 1422, won the gold medal in Men’s Foil Individual of the 2015 Education Fencing Tournament.
  2. The windband, the choir, the music club, the Chinese music club achieved outstanding results in the 2014 National Student Competition of Music.
  3. Class No. 1343, 1352 and 1353 achieved outstanding results in Hanguang Education Foundation’s Chinese Poetry Writing and Singing contest.
  4. The windband, Chinese music club, and the choir respectively won first place, second place and second place in the 2014 Taipei City Student Music Contest.
  5. The debate club won second place in the fifth Ming-Ching High School Debate Contest in 2014.

Nature & Science

  1. Achieved outstanding results in the 2016 Intelligent Ironman Creativity Contest.
  2. Student representatives won third prize in the 2nd Fab Truck Competition.
  3. Student representatives won second prize in the 49th Science Fair.
  4. Ching-Kuo Tseng of Class No. 1346 won a gold medal in the 2015 Macronix Science Award.
  5. Student representatives won first place in the final of the National High School Math Contest in 2015.
  6. 11th grade students from the Honors Math Program won six gold medals and two prizes in the International Genetically Engineered Machine Competition (iGEM).
  7. Hsiang-Hung Chou of Class No. 1348 won second place in the 2015 International Earth Science Olympiad.
  8. Liu-An Chi of Class No. 1322 won third place in the 2015 Macronix Science Award.
  9. Yen-Jen Wang of Class No. 1373 won second place in the 2015 Asia Pacific Informatics Olympiad.
  10. Hsiang-Hung Chou of Class No. 1348 represented the national team in the 2015 International Earth Science Olympiad.
  11. Student representatives won three prizes in the 2015 Taiwan International Science Fair.
  12. Wei-Chieh Wang, Ping-Yung Chou won second place in the Green Chemistry Creativity Contest.
  13. Achieved outstanding results in the 2014 International Geography Olympiad.
  14. Meng-Hsuan Lee, Shih-Chien Wang, and Yen-Chen Lee of Class No. 1349 won third place in the 2014 TSMC Youth Science Competition.
  15. Wei-Teng Chang of Class No. 1395 won third place in the 2014 Tokyo Innovation Competition.

Language, Art, Music

  1. Ming-Yuan Pai of Class 1343 won two gold medals in the 1st International Arts Olympiad-Taiwan, R.O.C. (Music division)
  2. Won one gold medal and three silver medals in the 2016 TSMC Youth Writing Competition.
  3. Won second place in the 2016 National High School English Debate Contest.
  4. Kai-Hao Cheng of Class No. 1369 and Tien-Ni Kao of Class No. 1399 respectively won first place and third place in the 2015 National High School Fantasy Writing Competition.
  5. Hsiu-Ting Lin of Class No. 1376 won first place in the 5th New Taipei City Writing Competition for Poetry
  6. Students of the music program won one gold medal and three silver medals in the 2015 National Student Competition of Music.
  7. Li-Heng Kao of Class No. 1362 won second place in the 2014 Provincial High School English Speech Contest, North Division
  8. Won first place in the 2014 Taipei High School Language Competition, South Division